COPYWRIGHT Gospodarstwo Szkółkarskie Andrzej Krzysiak 2024

Andrzej Krzysiak

Wierzba pleciona, nazywana również wikliną, to roślina z rodziny wierzbowatych. Charakteryzuje się długimi, giętkimi i elastycznymi pędami, które pozwalają na łatwe plecenie i formowanie różnych kształtów. Wierzba pleciona może osiągnąć wysokość od 2 do 6 metrów. Liście tej rośliny są długie, wąskie i ostro zakończone. Kwitnie zwykle wczesną wiosną, przed rozwojem liści, w postaci drobnych, niepozornych kwiatów.

 

Wierzba pleciona najlepiej rośnie w wilgotnej glebie, bogatej w składniki odżywcze, a także w miejscach o dobrej ekspozycji słonecznej. Preferuje gleby o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Roślina ta jest stosunkowo odporna na niskie temperatury i zimy, jednak najlepiej rośnie w klimacie umiarkowanym. Wierzba pleciona jest łatwa w uprawie i propagacji, a jej pędy łatwo ukorzeniają się w wilgotnej glebie.

 

Wierzba pleciona jest popularnym materiałem do plecionek i wyplatania koszyków, mat i innych przedmiotów z wikliny. Jej długie, giętkie pędy można także formować w różne kształty, tworząc ozdobne elementy do wystroju wnętrz i ogrodów. Wierzba pleciona jest też często stosowana w aranżacjach florystycznych, jako element dekoracyjny w bukietach i wiankach. Wiele osób stosuje również wierzby plecione jako naturalne ogrodzenia lub zielone ścianki, ponieważ pędy rośliny ładnie się układają i szybko się zazieleniają.

Wierzba PLeciona Lublin

Andrzej Krzysiak